Program
- Dates
- Arrival: Sunday July 7, 2013. Departure: Saturday July 13, 2013. Conference: Monday–Friday
- Registration
- You are welcome to come to the KGRC Sunday afternoon, to get some information (WLAN passwords etc.) and, if you have been offered financial support, fill out or sign your reimbursement form. It is in no way necessary to show up at Sunday afternoon, there is no formal registration procedure.
- Social Events (more information here)
- Tuesday recital; Wednesday factory visit and gala dinner; Friday excursions, fishing and dinner.
SUNDAY July 7 | |
---|---|
2:00 pm | — Registration — |
6:00 pm | |
MONDAY July 8 | |
9:00 am | — Hi from Sy — |
9:10 am | Bob Coecke: Math, physics, language and music. slides |
9:40 am | |
9:50 am | John Baldwin: Categoricity and Completeness: Formalization without Foundationalism. slides |
10:20 am | — Coffee Break — |
10:50 am | Victor Selivanov: Descriptive Set Theory and Computation Theory. slides |
11:20 am | |
11:30 am | Wilfried Greiner: Two Romans meet ... |
12:00 pm | — Lunch Break (until 2:15 pm) — |
1:30 pm | — Reimbursement desk open (untill 2:00 pm) — |
2:15 pm | Luca Motto Ros: On the Invariant Universality Property. slides |
2:45 pm | |
2:55 pm | Clinton Conley: Local complexity among treeable equivalence relations, part 1. abstract |
3:25 pm | — Fancy Break: Cake and Sekt! — |
4:10 pm | Menachem Magidor: When Physics meets Set Theory. |
4:40 pm | |
4:50 pm | Tatiana Arrigoni: The Hyperuniverse Program from a philosophical point of view. abstract |
5:20 pm | |
5:30 pm | Ali Enayat: Mathematics meets Poetry: Omar Khayyam. abstract |
6:00 pm | |
TUESDAY July 9 | |
9:00 am | Asger Törnquist: Analytic eventually different families of functions are not maximal. abstract slides |
9:30 am | |
9:40 am | Vladimir Kanovei: Surreal numbers from the point of view of nonstandard analysis. abstract slides |
10:10 am | — Coffee Break — |
10:40 am | Andre Nies: Metric Spaces and Computability Theory. abstract slides |
11:10 am | |
11:20 am | Jörg Flum: Some remarks on a 60-year old model-theoretic method. abstract slides |
11:50 am | — Lunch Break — |
11:50 am | — Reimbursement desk open; 12:30: Trip to bursar's office — |
2:00 pm | Chitat Chong: The Minimal alpha-degree revisited. |
2:30 pm | |
2:40 pm | Masahiko Sato: Viewing $\lambda$-terms through Maps. slides |
3:10 pm | |
3:20 pm | Sam Sanders: Infinitesimals and Computability: A marriage made in Platonic Heaven. slides |
3:50 pm | |
5:00 pm | — Musical Evening! — |
WEDNESDAY July 10 | |
9:00 am | Julia Knight: Strongly minimal theories with computable models. abstract slides |
9:30 am | |
9:40 am | Arnold Beckmann: Parity Games and Resolution. abstract slides |
10:10 am | — Coffee Break — |
10:40 am | Jörg Brendle: Maximality and definability. abstract |
11:10 am | |
11:20 am | Ilene Friedman and Greg Gregory: Sarasota, Florida. videos |
11:50 am | — Lunch Break — |
3:30 pm | — Augarten Tour! — |
5:00 pm | — Drinks and Banquet! — |
THURSDAY July 11 | |
9:00 am | Tetsuo Ida: Graphs for Computational Origami - formalism and algorithms. abstract computable documents 1 2 (cdf player) |
9:30 am | |
9:40 am | Andreas Weiermann: How is it that Infinitary Methods can be applied to Finitary Mathematics? |
10:10 am | — Coffee Break — |
10:40 am | Ajdin Halilovic: The other side of the Tree Property. slides |
11:10 am | |
11:20 am | Dilip Raghavan: Combinatorial dichotomies and cardinal invariants. abstract |
11:50 am | — Lunch Break— |
2:00 pm | Valentina Harizanov: Effective Categoricity of Injection Structures. abstract slides |
2:30 pm | |
2:40 pm | Mohammad Golshani: Violating GCH everywhere by a cofinality-preserving forcing. abstract presentation (ppt viewer) |
3:10 pm | — Coffee Break — |
3:40 pm | Miguel Mota: More applications of the method of "rigid iterations with side conditions". abstract |
4:10 pm | |
4:20 pm | Russell Miller: Local Computability and the ordinal $\omega_1^{ck}\times\omega$. abstract slides |
4:50 pm | |
5:00 pm | Lev Beklemishev: Positive provability logic. abstract |
5:30 pm | |
FRIDAY July 12 | |
9:00 am | Sam Buss: On Clause Learning Algorithms for Satisfiability. abstract slides |
9:30 am | |
9:40 am | Gunnar Wilken: A short introduction to Patterns of Resemblance. abstract |
10:10 am | — Coffee Break — |
10:40 am | Natasha Dobrinen: Sliders. abstract slides |
11:10 am | |
11:20 am | Ben Miller: Local complexity among treeable equivalence relations, part 2. abstract |
11:50 am | |
12:00 pm | Olga Krok and Petri Enges: Fishing in Finland. video |
12:30 pm | — Lunch Break — |
2:20 pm | — Fishing! — (meet at the KGRC, leave there at 14:20) |